بررسی اثر موسیقی چهار فصل ویوالدی در ایجاد آرامش و ایجاد تعادل در مراکز انرژی انسان

بررسی اثر موسیقی چهار فصل ویوالدی در ایجاد آرامش و ایجاد تعادل در مراکز انرژی انسان

قطعه چهار فصل یا به تعبیر ایتالیایی Le Quattro Stagioni ، ساختۀ آهنگساز بزرگ ایتالیایی آنتونیو ویوالدی(Antonio Vivaldi) است ، تشکیل شده از چهار ساز ویولن که هرکدام حالت یک فصل از سال را بیان می کنند . این قطعه حدود سال ۱۷۲۰نوشته شد و سال ۱۷۲۵در آمستردام منتشر شد . 

پنجشنبه 23 اسفند 1397 ساعت 2:28
دکترمهدی نوری

قطعه چهارفصل از مشهورترین آثار آنتونیو ویوالدی است . برخلاف آن دوران ویوالدی این قطعه را به همراه شعرهایی (که احتمالا سرودۀ خود اوست) منتشر کرد که محتوای آن توصیف فصلها و قطعات است و این که این موسیقی با چه هدفی ساخته شده است .
قطعه فوق از جمله اولین نماهنگهایی است که ساخته شد و باتوجه به شعر و توصیف جزئیات آن توسط شخصِ گوینده یکی از پرجزئیات ترین نمونه های این گونه از موسیقی است .
ویوالدی در راه انطباق اشعار با موسیقی و مرتبط کردن مضمون کلمات با قطعه ای که ساخته بسیار زحمت کشید . برای نمونه در بخش بهاری قطعه ، قسمتی که در شعر اشاره به خواب چوپان دارد و سگ وی شروع به واق واق کردن می¬کند در سازهای ویولا مشهود است و سایر صوتهای موجود در طبیعت نیز در تنظیم های این قطعه شنیده میشود .ویوالدی که بود؟

آنتونیو لوچو ویوالدی( Antonio Lucio Vivaldi ) ، در چهارم ماه مارس ۱۶۷۸میلادی ، در شهر ونیز ایتالیا به دنیا آمد. آنتونیو که به کشیش موقرمز نیز شهرت یافت، ازسن ۱۵سالگی شروع به یادگیری درس‌های کشیشی کردو در سال ۱۷۰۳در ۲۵ سالگی رسما" به جامۀ کشیشان در آمد . به نظر می رسد موهای قرمز ویوالدی سبب شد تا به کشیش مو قرمزمعروف شود. البته ویوالدی کمی بعد ، به علت مناسب نبودن شرایط سلامتی اش از شرکت در جشن مَس مقدس [۱] خودداری کرد و سر انجام در یکی ازماه های پایانی سال۱۷۰۶ از مقام کشیشی استعفا داد .
ویوالدی در ابتدا نواختن ویولن را از پدرش ، که مدتی شغل آرایشگری داشت آموخت و سپس همراه پدر در کنسرت های او شرکت کرد . با آن که ویوالدی از عارضه ی سفت شدن عضلات چانه در رنج بود، نواختن ویلن را ترک نکرد و به عنوان ویولونیستی ماهر و چیره دست یکی از مشهورترین آهنگسازان دوران باروک شد . موسیقی دورهٔ باروک ( Baroque music ) که از سال ۱۶۰۰شروع می شود و تا حدود سال۱۷۶۰ ادامه می‌یابد بیانگر اشرافیت و قدرت حکومت های اروپایی بوده و کلیسا نیز برای جذاب تر کردن نیایش به آن عنایت داشته است . از معروف ترین چهره‌های موسیقی دوره باروک باخ و ویوالدی هستند.
با مهارتی که ویوالدی در نواختن ویولن داشت ، درماه دسامبرسال ۱۷۰۳ ،او را به سمت استاد ویولن پرورشگاهی به نام Ospedale della Pietà در شهر ونیز انتخاب کردند . این مؤسسه به عنوان سر پناهی به برای کودکان یتیم و بی سرپرست بنیان نهاده شده بود که پسران و دختران را آموزش می داد . پسرانی که در این مرکز پذیرفته شده بودند پس از آن که مهارت لازم برای انجام پیشه‌ای را می‌آموختند در سن ۱۵سالگی ناگزیر به ترک آنجا بودند. به دختران این یتیم خانه موسیقی آموخته می شد و آنهایی را که استعداد خوبی نشان می دادند به عضویت در ارکستر این موسسه فرا می خواندند .ویوالدی بسیاری از کنسرت ها و نیز قطعات مذهبی خود را برای کودکان این یتیم خانه تصنیف کرده‌است. البته ویوالدی با اعضای هیئت مدیرۀ پرورشگاه رابطه خوبی نداشت. هی