اتمام مرمت بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون پس از یکصد سال

اتمام مرمت بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون پس از یکصد سال

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت تزئینات بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون که در بارندگی‌های چند دهه قبل دچار آسیب شده بود پس از قریب به یکصد سال خبر داد.

چهارشنبه 22 آبان 1398 ساعت 23:24

فریدون اللهیاری، اظهار کرد: به منظور ادامه عملیات مرمت سازه عظیم چوبی "ایوان شرقی" مجموعه جهانی کاخ چهلستون، بخش‌هایی از سقف بخش جنوبی ایوان کاخ چهلستون که دچار لکه‌های ناشی از رطوبت باران در اثر عوامل بیولوژیک در نزدیک به یکصد سال گذشته شده بود، داغ برداری و مرمت شد.

او ادامه داد: با مطالعه و انجام آزمایشات متعدد و بررسی آسیب‌های وارده، کار داغ برداری بر روی قسمت‌های جنوبی ایوان پس از قریب به یکصد سال و انجام کار مرمت و حفاظت تزئینات سقف ایوان کاخ چهلستون در بخش جنوبی به اتمام رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: این بخش از عملیات مرمت سقف ایوان کاخ چهلستون با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال انجام شد.

همچنین عاصفه بدر - مدیر مجموعه جهانی کاخ چهلستون، گفت: این عملیات در 4 بخش پاکسازی فیزیکی و شیمیائی تزئینات بوده و همچنین در ادامه کار مرمتگران کار تثبیت و پوسته چسبانی لایه‌های تزئینی جدا شده از سطح چوب را نیز در سه مرحله به انجام رساندند.

او گفت: مرمتگران در ادامه با پاکسازی رنگ‌های الحاقی و مرمتی متعلق به چند دهه قبل، تزئینات اصلی سقف کاخ را مرمت کردند.

بدر خاطرنشان کرد: مرمتگران در ادامه با داغ برداری و برداشتن لکه‌هایی که نزدیک به یکصد سال سطح تزئینات سقف چوبی ایوان عظیم کاخ چهلستون را مخدوش کرده بود، وضعیت مطلوبی را از منظر حفاظتی و همچنین منظر مناسبی را جهت گردشگران فراهم کردند.

تعداد بازدید : 1025

ثبت نظر

ارسال