حاشیه‌های مسجد مجاور تئاتر شهر از نگاه معمار آن

ایسنا

حاشیه‌های مسجد مجاور تئاتر شهر از نگاه معمار آن

معمار مسجد مجاور تئاتر شهر با تاکید براینکه بسیاری از حاشیه‌های پیش آمده درباره این پروژه از سر ناآگاهی بوده است، گفت:‌ این ساختمان به یک فرد دانا و حکیم نیاز دارد تا از ابتدا در جریانش باشد و بتواند تصمیم درستی برای کاربری آن بگیرد.

دوشنبه 3 دی 1397 ساعت 11:40

وضعیت نامشخص مسجد و مجتمع فرهنگی و مذهبی کنار تئاتر شهر هنوز ادامه دارد، چون با وجود اینکه قرار بود در اواخر دوره شهرداری محمدباقر قالیباف افتتاح شود اما سه شهردار دیگر هم پس از او آمده‌اند و هیچ اتفاقی فعلا نیفتاده است. 

در حال حاضر شاید با توجه به سابقه شناخت و فعالیت پیروز حناچی ـ شهردار فعلی تهران ـ  بویژه در حوزه میراث فرهنگی بتوان امیدوار بود که بهترین تصمیم برای ساختمان کنار تئاتر شهر گرفته شود؛ تا شاید دست‌کم بخشی از شکایت‌ها و انتقادهای هنرمندان در طول سال‌ها ساخت این پروژه برطرف شود.

درباره سرگذشت این مسجد تاکنون گزارش‌ها و مصاحبه‌های متعددی در ایسنا منتشر شده و در جدیدترین پیگیری، گفت‌وگویی با رضا دانشمیر ـ معمار و طراح مسجد کنار تئاتر شهر ـ انجام شد که البته طراحی این پروژه به صورت مشترک توسط رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونف انجام شده است.

او در این گفت‌وگو از چگونگی حضورش در این پروژه که ابتدا توسط عبدالحمید نقره‌کار طراحی شده بود و همچنین طرح ساختمان که با تغییراتی نوآورانه باز هم به عنوان مسجد تعریف شد، صحبت کرد.

طرح قبلی مسجد، تئاتر شهر را از بین می‌برد

دانشمیر ابتدا با تاکید بر اینکه برخی از مطالبی که تا به حال درباره این ساختمان از جمله هزینه، مساحت و کاربری گفته شده نادرست است، به ایسنا گفت: حاشیه‌های زیادی برای این مسجد از همان اول درست شد و واقعیت این است که طرحی که طراح قبلی مسجد برای این پروژه آماده کرده بود، بسیار بزرگ و ارتفاع آن سه برابر تئاتر شهر بود و اصلا آن (تئاتر شهر) را به نوعی از بین می‌برد. در آن زمان هنرمندان به چنین کاری اعتراض کردند ولی شهردار وقت به این موضوع توجهی نکرد. بعد که آقای قالیباف شهردار شد، هنرمندان دوباره اعتراض کردند و طومار نوشتند که این ساختمان با تئاتر شهر تناسب ندارد و سپس دستور توقف کار توسط شهردار وقت صادر شد تا طرح بازنگری شود.

 

او ادامه داد: پس از این ماجراها، طرح به شرکت ما واگذار شد. همان زمان مشغول اجرای پروژه پردیس سینمایی ملت بودیم و مسئولان شهری هم از کار راضی بودند و احتمالا فکر کرده‌اند یک گروه معمار جوان می‌توانند راه حلی نوآورانه و خلاقانه ارائه کنند؛ تا مسئله این ساختمان هم حل شود و همین اتفاق سبب ناراحتی طراح قبلی شد.

وی گفت: بسیاری از حاشیه‌ها با همین کنار گذاشته شدن طرح قبلی به وجود آمد و فردی روحانی‌ که در آن محل هست از ما به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرد. ما در دادگاه ادله خود را ارایه کردیم و آقای جعفری که سر و صدای زیادی کرده بود هیچ ادله‌ای نداشت و در نهایت رای دادگاه به نفع ما شد که کار درست است.

دانشمیر با بیان اینکه «هزینه اجرای پروژه با ۲۵ هزار متر زیربنا، حدود ۳۰ میلیارد تومان بوده است»، اعتقاد خودش را این‌گونه بیان کرد: همه چیز درباره این پروژه جهت‌دار بوده، آن هم در جهت تخریب یک حرکت نوآورانه. این پروژه به‌خاطر نوآوری‌اش با برداشت‌های مختلفی روبه‌رو شده و این وضعیت شاید هنوز هم ادامه داشته باشد، چون افتتاح نشده و طبیعی است تا زمانی که داخل یک ساختمان نروید و آن را نبینید، اصلا نمی‌دانید چیست؛ درحالی‌که این پروژه‌ای اصیل است که در مسابقه معماری خاورمیانه در بخش مذهبی صاحب رتبه اول شد و در یک مسابقه مهم امریکا هم جایزه اول را گرفت و در یک جشنواره دیگر در هلند هم به عنوان یک اثر برجسته معماری در بخش مذهبی لوح تقدی