رقابت 15 قصه‌گوی ایرانی و خارجی در جشنواره قصه‌گویی

رقابت 15 قصه‌گوی ایرانی و خارجی در جشنواره قصه‌گویی

گروه داوری بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از میان 397 اثر ارسالی 15 قصه را از میان قصه های داخلی و خارجی برای رقابت در بخش بین الملل معرفی کرد.

چهارشنبه 30 بهمن 1398 ساعت 16:39

به گزارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزیدگان 20 دوره گذشته جشنواره قصه‌گویی در مراحل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و همچنین قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور در بخش بین‌الملل این جشنواره با یکدیگر به رقابت پرداختند.
از 30 کشور نیز علاقه‌مندان به قصه‌گویی در بخش بین‌الملل بیست‌ و یکمین جشنواره قصه‌گویی به رقابت پرداختند که در نهایت از میان 217 اثر ارسالی قصه‌گویان ایرانی، 8 اثر و از 180 قصه شرکت کنندگان خارجی، 7 اثر به عنوان آثار برتر معرفی شدند تا از 26 تا 29 آذر 1397 قصه‌های خود را روی صحنه جشنواره بازگو کنند.
فاطمه روحی رحیم از تهران با قصه «رستم و اسفندیار»، اسماعیل ذبیحی از قم با قصه «خرمشیر»، پریسا صدایی‌آذر از اردبیل با قصه «دختر لجباز»، گلشن حسنوند از لرستان با قصه «خانم کوچیک»، نجمه احدزاده مروست از یزد با قصه «یک روز پرماجرای خاله»، سمیه امیری از لرستان با قصه «خر برفت»، مریم فهیم‌پور از خوزستان با قصه «بز بلا، بز ناقلا» و فرزاد شیرمحمدی از تهران با قصه «شنگول و منگول و حبه انگور»، به عنوان برگزیدگان بخش بین‌الملل شناخته شدند.
همچنین از میان شرکت کنندگان خارجی، «اولیویر ویلانوو از فرانسه»، «فلورکانالس باستیداس از اسپانیا»، «سیدا سیویچ از ترکیه»، «آلیسا دونجوبانگ از کره»، «کی ران شاه از استرالیا»، «احمدحسین ظاهر از لبنان» و «زهره شریفی» از افغانستان به عنوان برگزیدگان این بخش انتخاب شدند.
بیست‌و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی از 26 تا 29 آذر، در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنر ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

* چهارمین جشنواره داستان کوتاه خاتم فراخوان داد
اعضا و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌توانند در چهارمین جشنواره داستان کوتاه خاتم با محوریت سیره‌ی حضرت رسول اکرم (ص) شرکت کنند و فراخوان و شرایط شرکت در این مسابقه از سوی دبیرخانه جشنواره منتشر شده است.
محوریت آثار جشنواره خاتم برگرفته از ویژگی‌های شخصیتی و سیره حضرت رسول اکرم (ص) به‌ عنوان الگو با توجه به نیازهای مخاطب و شرایط امروز جهان و مستند به اسناد و روایات معتبر عنوان شده است.
بر اساس فراخوان منتشر شده، حجم آثار ارسالی نباید بیشتر از 5 هزار کلمه باشد و تالیف و ارسال آثار برای تمامی گروه‌های سنی، پیروان تمام ادیان و مذاهب و به زبان‌های مختلف آزاد است.
همچنین تکمیل و ارسال فرم شرکت در جشنواره ضروری است و آثاری که از طریق پست و یا پایگاه اینترنتی ارسال شود به بخش مسابقه راه می‌یابند.
در عین حال آثاری به مسابقه راه می‌یابند که قبلا منتشر نشده و یا در سایر مسابقه‌ها ارایه نشده باشد و آثار ارسالی نیز بازگردانده نخواهند شد.
آئین پایانی این جشنواره فروردین‌ 1398 همزمان با عید سعید مبعث برگزار خواهد شد و جوایز سه اثر برتر در هر یک از دو حوزه «کودک و نوجوان» و «بزرگسال» به ترتیب نفر اول 100 میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار، نفر دوم 70 میلیون ریال و دیپلم افتخار و نفر سوم 50 میلیون ریال و دیپلم افتخار اهدا می‌شود.
همچنین به نفرات چهارم تا ششم نیز پنج میلیون ریال همراه با لوح تقدیر و جایزه ویژه هیات داوران به مبلغ 50 میلیون ریال به همراه لوح تقدیر جشنواره نیز به اثر منتخب اهدا می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند تا 30 دی‌ 97 آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به نشانی تهران، میدان هروی، خیابان شهید وفامنش، خیابان آزادی، خیابان شهید افتخاریان، کوچه مریم، شماره 23، کدپستی 1669747414 دفتر نشر فرهنگ اسلامی ارسال کنند.
این دفتر برگز