99-103

نشست مجازی در مورد «مقالات شمس»

نشست مجازی در مورد «مقالات شمس»

نشست «مقالات شمس، روایتی تازه از آموزه‌های سبک عراقی» به صورت مجازی برگزار می‌شود. بیست‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی روز چهارشنبه (۲۲ مردادماه) از ساعت ۱۲ ظهر با سخنرانی عبدالرضا مدرس‌زاده به موضوع یادشده اختصاص دارد که به‌صورت مجازی پخش خواهد شد.

یکشنبه 19 مرداد 1399 ساعت 13:50
گروه خبری سایت هنرنامه امروز

در خبر برگزاری این نشست آمده است: آن‌چه با نام مقالات شمس ـ به همین شکل و شمایل و اصالت ـ می‌شناسیم، در یکی از فشرده‌ترین دوره‌های فکر و فرهنگ ایرانی و اسلامی که با گسترده‌ترین کارکردهای ادبی و هنری هم‌ همراه است، بازتابی است از کنش‌ها و کوشش‌های عرفانی و معنوی که بازگویی روایتی‌ تازه از آن را جناب شمس برعهده‌ داشته‌ است.
این‌که عمده مفاهیم و مضامین مندرج در این مقالات را می‌توان در آثار فاخر ادبی سبک دوره عراقی به گونه‌هایی دیگر و با تغییرات مصداقی و ساختاری نشان داد، به‌ معنی آن است که این سخنان فشرده و کوتاه‌گونه، روایتی است تازه و بی‌سابقه با زبان که آن‌ها را از منظر دانش‌هایی چون روایت‌گری و نشانه‌شناسی هم می‌توان بررسی و دنبال کرد.هم‌خوانی مضامین مندرج در مقالات شمس با آثار ادبی و عرفانی سبک عراقی نشان از آسیب‌شناسی دقیقی دارد که در این مقالات و در آن شعرها رخ داده است و از این جهت، شاید بتوان آن را گونه‌ای تاثیرگذاری این مفاهیم از زبان شمس بر دیگران دانست. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه‌ اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter این درس‌گفتار را پیگیری کنند.

تعداد بازدید : 146

ثبت نظر

ارسال