کارگردان‌های سریال به رییس صداوسیما چه گفتند؟

کارگردان‌های سریال به رییس صداوسیما چه گفتند؟

عوامل ساخت مجموعه‌های نمایشی سیما در نشست با رییس صداوسیما که به منظور رونمایی از یادداشت مقام معظم رهبری درباره فیلم و سریال تلویزیونی برگزار شده بود، دیدگاه‌هایشان را در زمینه ساخت مجموعه‌های نمایشی بیان کردند.

چهارشنبه 30 بهمن 1398 ساعت 14:59

به نقل از روابط عمومی صداوسیما، در ابتدا مرتضی میرباقری به ارائه آمار از میزان استقبال مخاطبان پرداخت. سپس بنا به درخواست حسین کرمی، رییس مرکز سیما فیلم، کلیپی از روند تغییر سریال‌سازی در چهار دهه اخیر پخش شد.

بعد از این کلیپ، داوود میرباقری، کارگردانی که تخصصش ساخت آثار در حوزه تاریخ اسلام است به بیان نظرات خود پرداخت.

او گفت همه ما می‌دانیم چه می‌خواهیم ولی اینکه چطور بگوییم مهم است.

میرباقری تاکید کرد: هرچقدر شرایط و امکانات به‌روز باشد همکاران توانایی تولید کار بهتری دارند.

این کارگردان ۶۰ ساله که شنبه هفته پیش در نشست مشترکی با رییس سازمان، پیش تولید ساخت سریال سلمان فارسی را کلید زده بود، گفت: من برای سلمان حدود ۲۰ سال فکر و زندگی‌ام را صرف کردم. امیدوارم با موضع‌گیری جدید، مسیر کار مرتفع شود و از باقیمانده عمرم بهره بگیرم و حاصل کارم، مفید و برای مخاطب بسیار جذاب باشد.

میرباقری به اهمیت پروژه سلمان فارسی اشاره کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم تا در حد توان حرکتی موثر برای این مرز و بوم انجام دهیم. «سلمان» پروژه پیچیده‌ای است و هر دوره از زندگی این شخصیت حرف‌های کلیدی و تاثیر گذار بسیار دارد. باید تلاش کنیم طوری بسازیم که برای مخاطب، ساده باشد. اما ضرورت این قصه ما را وادار می کند که مسیر پیچیده و سختی را طی کنیم.

سخنران بعدی، جواد اردکانی بود. این کارگردان ۵۶ ساله مشهدی الاصل که سریال‌هایی مثل غریبه و مسافر را ساخته از دغدغه ساخت اثر در حوزه مقاومت منطقه ای به خصوص در سوریه گفت: از سال ۹۴ درگیر حوزه سوریه بودم وقتی وارد فضای متفاوتی که آنجا وجود داشت شدم، واقعیت ها و رویکردهای جدیدی برای بنده ایجاد شد.

او گفت: نکته مهم اینکه به سرعت متوجه شدم جدای از جنگ نظامی جنگ رسانه‌ای بزرگی هم وجود دارد و از خود میدان شروع می‌شود و عقبه آن تا شبکه‌ها و شرکت‌های تولید فیلم و مجموعه‌های بزرگ خبری بازمی‌گردد؛ در میدان همه یگان‌هایی که متعلق به جاهای مختلف بودند سعی داشتند آن را پوشش تصویری دهند و به سرعت از طرف گروه‌هایی که مثل ما مباحث امنیتی نداشتند به جامعه منتقل می‌شد و جدای از تاثیر به لحاظ تضعیف روحیه دوستان، اتفاقی که کم کم شکل می گرفت این بود که تاریخ سوریه نوشته می شد و می‌شود. 

وی ادامه داد: تاریخ امروز را قلم ها نمی‌نویسند و دوربین‌ها می‌نویسند. فاصله گذشته، حال و آینده کم شده است، حادثه‌ای صبح اتفاق می‌افتد عصر درمعرض نگاه مخاطب است و فردا تاثیرش را می‌گذارد؛ در تاریخ‌نگاری دوربین‌ما خاموش باشد، چه مستند و چه داستانی، تاریخ ما را دیگران می‌نویسند.

این نوبسنده و کارگردان ادامه داد: اگر دوربین های ما روشن نباشد دیگران با دوربین هایشان هر طور که بخواهند روایت می‌کنند. هالیوود در موضوع عراق و افغانستان  با فیلم هایی که ساخته مرجعیت را در دست گرفته است و در قصه سوریه هم الان به همین شکل است.

بعد از حسین کرمی، داود میرباقری و جواد اردکانی که در سمت راست رییس سازمان نشسته بودند، نوبت به شبکه اولی ها رسید که در سمت چپ علی عسکری قرار داشتند. مجید زین العابدین، مدیر شبکه اول، ابتدا گزارش کوتاهی داد و کلیپی از سریال های در حال ساخت شبکه پخش شد.

بعد از زین‌العابدین، کیانوش عیاری، کارگردان سینما و تلویزیون که روزگار قریب و هزاران چشم را در کارنامه دارد، سخن گفت. او که هم اکنون در حال ساخت سریال