یک اثر ملی دیگر در آستانه تخریب، خانه معمارِ محل چهارصد دستگاه در لیست مزایده

یک اثر ملی دیگر در آستانه تخریب، خانه معمارِ محل چهارصد دستگاه در لیست مزایده

قرعه مزایده‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) به خانه‌ی معمارِ محله چهارصد دستگاه تهران رسید.

چهارشنبه 22 آبان 1398 ساعت 23:13

در آگهی مزایده‌ی املاک کمیته امداد امام خمینی (ره) که سه‌شنبه ۲۰ آذر در صفحه ۱۷ روزنامه «همشهری» منتشر شده است، در ردیف ۲۶ این لیست ساختمانی با نام «مسکونی، تجاری و قدیمی‌ساز» ثبت شده که به گفته‌ی سجاد عسگری ـ دبیر کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران ـ کار معماری "علی اکبر صادق" طراح محله چهارصد دستگاه در پیروزی و همکار در پروژه‌هایی مانند ساخت آرامگاه سعدی، شعبه مرکزی ساختمان بانک مسکن در خیابان فردوسی و ساختمان الحاقی شرکت ارتباطات زیر ساخت در ابتدای خیابان ناصرخسرو است، حتی گفته می‌شود بیشتر کارهای او با همکاری مهندس فروغی و با کاربری ساختمان‌های دولتی بوده است.

او می‌افزاید: خانه خیابان «صادق» تنها کار باقی مانده ویلایی صادق به متراژ دوهزار و ۲۲۴ متر است که به قیمت ۱۶ میلیارد و ۱۵ میلیون تومان به مزایده گذاشته شده، این خانه در خیابان فردوسی،خیابان صادق، پلاک‌های ۸ و ۱۰ قرار دارد.

وی به نمونه‌های به مزایده گذاشته شده توسط این کمیته اشاره می‌کند و می‌گوید: در دوره‌های گذشته کمیته امداد، ویلای «پناهی» اثر "رولاند مارسل دوبرول" را در خیابان انقلاب به مزایده گذاشته بود و خانه «ملکه توران» در خیابان «پسیان» نیز توسط این کمیته تخریب شد.

 

علاوه بر ثبت ملی محله‌ی چهارصد دستگاه که ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۸۳۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، بعد از مدتی تعدادی از نمونه‌های تاریخی این محله‌ی ثبت شده، تخریب شده‌اند، کارشناسان میراث فرهنگی تهران از ثبت جداگانه این خانه نیز خبر می‌دهند.

نکته‌ی جالب توجه در توضیحات این اثر تاریخی برای مزایده، به نظر می‌رسد برای نخستین بار است که «به مراجعه به میراث فرهنگی برای هر نوع اقدامی برای این خانه» اشاره شده است.

در بخش توضیحات لیست مزایده درباره‌ی این خانه‌ی تاریخی آمده است؛ «ششدانگ عرصه و اعیان دو باب خانه مسکونی قدیم ساخت، متصل بهم مشتمل بر پنج جلد سند مالکیت که طبق نظریه اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران، دارای ارزش معماری، تاریخ و فرهنگی است، هر گونه اقدام منوط به هماهنگی با میراث‌فرهنگی است. ملک مذکور براساس طرح تفضیلی جدید شهر تهران در پهنه ۱۲۲  (گستره‌ها و مراکز تجاری، ادازری و خدماتی) کلیه امور مربوط به میراث‌فرهنگی و شهرداری بر عهده خریدار بوده و با وضع موجود و با جمیع جهات، ارزیابی و جهت فروش مدنظر است.»

 

 

 

منبع:ایسنا

تعداد بازدید : 1297

ثبت نظر

ارسال