داوود پیرنیا(۱۲۷۹-۱۳۵۰)

داوود پیرنیا(۱۲۷۹-۱۳۵۰)

در طول تاریخ کهن ایران زمین ، بزرگانی بودند و البته که هنوز هم هستند که این آب و خاک به آن ها مدیون است . بزرگانی که فقط نامبردنشان خود مباحثی جداگانه می طلبد. که از جمله آنان به خانواده پیرنیا می توان اشاره کرد. نصرالله خان مشیرالدوله ،فرزندش حسن پیر نیا ( ملقب به مشیر الدوله ) ، نخست وزیر با کفایت احمد شاه و نگارنده کتاب با ارزش تاریخ ایران و فرزند نیکنام او داوود خان پیر نیا (نوه نصرالله خان)، پیشگام در عرصه سیاست و موسیقی از جمله تاریخ سازانی هستند که میراث به جا مانده از آن ها همچنان جاری است و به طور حتم اگر در هر دوره از تاریخ ایران می بودند پیرنیاهایی که با نظم و تدبیر مثال زدنی خود دست به خدمات این چنینی می زدند ، چه بسا که حال و روز هنر ایرانی به مراتب جایگاه بالاتری داشت .

سه شنبه 10 دی 1398 ساعت 13:12
مهندس اردوان سیف بهزاد

سرآغازراه: 

نام : داوود پیرنیا 

زادروز : ۱۲۷۹

زادگاه : تهران 

درگذشت : یازدهم آبان ۱۳۵۰ ، تهران

دوره : معاصر ( پهلوی )

پیشه وکسوت : بنیان گزار برنامه گل ها ، بنیان گزار کانون وکلای دادگستری ، بنیان گزار اداره آمار ، مشاور و معاون قضایی قوام السلطنه


اگر به گذشته دقیق تر بنگریم ، درمی یابیم که این خلق و خو نه تصادفی بوده و نه اکتسابی و ریشه در چهارصد سال پیش ، زمان " میر عبدالوهاب " معروف به " پیر نایین " که درویشی بی خویش از عرفای سلسله نور بخشیه و جد حسن خان پیر نیا بوده دارد و این نام خانوادگی توسط نصرالله خان مشیر الدوله ، پدر بزرگ داوود خان ، از جد خود برگزیده شد ( نوادگان دختری او نیز به پیر زاده شهرت دارند و در نایین به مصلایی ها معروف هستند.) نصرالله خان به عنوان اولین نخست وزیر پس از مشروطه و صدر اعظم محمد علی شاه ،پس از استعفا از سمت صدر اعظمی خود به طرز مشکوکی درگذشت . از وی سه فرزند با نام های علی ، حسین و حسن پیرنیا به جا ماند. علی در جوانی و در خارج از کشور درگذشت ، حسین در پاریس تحصیل سیاست و حقوق کرد و حسن لقب پدرش ، مشیرالدوله را به ارث برد و سنت خانوادگی خود را در کار اداری و امور خیریه و سیاست ادامه داد.
داوود خان پیر نیا به سال ۱۲۷۹ در تهران چشم به جهان گشود و به رسم خانواده های قاجار، تا پنج سالگی به سرپرستی مادر و نظارت سختگیرانه پدر ، آغاز به فراگیری مقدمات اولیه ادبیات فارسی در منزل نمود و پس از آن در مدرسه سن لویی تهران به ادامه تحصیل پرداخت . عماد الکتاب خوشنویس نامدار ، معلم او در مبحث مقدمات اساسی موسیقی ایرانی و نظام وفا شاعر و ادیب پر آوازه ،راهنمای ذوق سرشار وی در ادبیات فارسی ، بیشترین تاثیر را بر وی داشتند.
با پایان یافتن دوره تحصیل وی و در هجده سالگی، مشیرالدوله مقدمات سفر فرزند خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه لوزان سوییس فراهم کرد. داوود خا