انتقال مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان به دولت

انتقال مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان به دولت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: با انتقال مالکیت کاروانسرای سنگی و آجری آهوان به دولت موافقت شد.

دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 11:5

به گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، محمد جهانشاهی مدیرکل میراث‌فرهنگی سمنان افزود: بر اساس رایزنی و برگزاری جلسات کارشناسی متعدد بین نمایندگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) و اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، با انتقال مالکیت این دو کاروانسرا به دولت موافقت شد.

او گفت: با موافقت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مقرر شد مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان واقع در ۴۵ کیلومتری جاده سمنان به دامغان تا پایان سال‌جاری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران واگذار شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ادامه داد: کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان، ظرفیت بزرگی در توسعه و بهبود شرایط و تاسیسات میان‌راهی گردشگری هستند و پس از اجرای توافق و انتقال نهایی مالکیت، زمینه جذب سرمایه‌گذار و واگذاری بلند مدت این کاروانسراها به بخش خصوصی، تحت نظارت فنی سازمان میراث فرهنگی فراهم می شود.

دو کاروانسرا یا رباط تاریخی به نام رباط سنگی انوشیروانی و کاروانسرای شاه عباسی در منطقه آهوان وجود دارد.  زمان ساخت کاروانسرای سنگی(رباط انوشیروانی) به سال‌های ۴۲۰ تا ۴۲۱ هجری قمری و ساخت کاروانسرای آجری (شاه عباسی) به سال ۱۰۹۷ هجری قمری در دوره صفویه برمی‌گردد.

 
 فاطیما کریمی
تعداد بازدید : 347

ثبت نظر

ارسال